Jdi na obsah Jdi na menu
 Celé jméno: Xavi Hernandéz Creus
Místo narození: Terrasa (Barcelona), Španělsko
Datum narození: 25. ledna 1980
Výška: 170 cm
Váha: 69 kg
Číslo dresu: 6
Debut v FCB: 19.8.1998
Pozice: střední záložník
Úspěchy:
FC Barcelona
La Liga 1998/99, 2004/05, 2005/06
Španělský superpohár 2005/06, 2006/07
Liga mistrů 2005/06

Charakteristika:

Oblíbený u fanoušků, inteligentní, elegantně nakládá s míčem a hlavně je precizní. Pracuje pro jen a jen pro tým. Takticky vyspělý, skvěle organizuje hru ve středu pole, kde nastupuje. Pro příchozí hráče je tím prvním, kdo s nimi naváže kontakt a pomůže jim v začátcích. Je důležitý pro tým hlavně po psychické stránce.

Biografie:

Xavi Hernandéz Creus, více známý jako Xavi, se narodil 25.ledna 1980. Xavi přišel do mládežnického týmu Barcy v době, kdy mu bylo 11 let. Ve všech mládežnických kategoriích se prezentoval velmi dobrými výkony a v sezoně 1997/98 už se dostal do B-týmu Barçy. To hrál B-tým Segunda Division.

Jeho debut v prvním týmu Barçy následoval jen o rok později ve španělském poháru proti týmu Realu Mallorca. Hned ve svém prvním zápase se mladý Xavi prosadil střelecky, čímž se může pyšnit málokterý fotbalista. V této sezoně Barça vybojovala španělský titul a Xavi na tom měl nemalou zásluhu. Sezona 1999/00 byla pro Xaviho ještě větší výzvou, protože musel nahradit zraněnou hrající legendu, kterou byl Josep "Pepe" Guardiola. Po odchodu Guardioly Xavi přijal jeho pozici a byl hlavním tmelícím prvkem mužstva. Určitě není bez zajímavosti, že právě Xavi je ten, kdo nejvíce pomáhá novým hráčům co nejrychleji se aklimatizovat v Barceloně.

Xavi reprezentoval Španělsko na světových šampionátech v Japonsku a Koreji v roce 2002, na MS 2006 v Německu i na Euru 2004 v Portugalsku. Bohužel zatím nedosáhl se seniorským týmem žádného výraznějšího úspěchu.

Xavi každý zápas dokazuje, že má na hřišti dokonalý a nenahraditelný přehled a skvělé přihrávky, jejichž úspěšnost je ve statistikách takřka nepřekonatelná. Xavi je velkým vzorem pro bezpočet barcelonských odchovanců. Od počátku kariéry v jeho srdci není místo pro jiný klub, než je Barça a věřme, že tomu tak zůstane až do konce kariéry. Španěl je jedním z nejpodceňovanějších hráčů na světě. Je skromný, ambiciózní, pracovitý a zcela oddaný barcelonským barvám. Obdržel už spoustu velmi lukrativních nabídek na odchod z Barçy, ale žádnou nevyužil a vždy se rozhodl zůstat v klubu jeho srdce. Je velkým miláčkem fanoušků, což je naprosto pochopitelné.

V sezoně 2004/05 vybojoval se svými spoluhráči po dlouhých a mnohdy těžkých šesti letech mistrovský titul do Barcelony a jeho výkony byly pro mužstvo naprosto neocenitelné a klíčové. V sezoně 2005/06 to se svými spoluhráči zopakoval, i když je nutno podotknout, že kvůli zranění kolene, které ho vyřadilo na velkou část roku, nebyl jeho podíl takový jako v sezoně předešlé. Xavi je sice postavou malý, ale výkony se už v současné době dá počítat za jednu z legend, které kdy oblékly krásný červenomodrý dres.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

podpis

(jaro, 26. 2. 2010 9:51)

mam jeho pravi podpis na drese boli sme barce a mam jeho podpis aj mesiho

Xavi

(michéle, 21. 4. 2008 18:09)

Es mi mero Amor!!!

KSJDCX

(MAREK, 11. 4. 2008 10:41)

JE TO BOREC FAKT DOBREJ